|
Her er pressestof og resultaterne for Brædstrup løbet 2000.
Brædstrup den 20. august 2000
Løbesolskin for hele familien
Brædstrup løbet fik rigtigt vist, hvordan en dejlig augustsøndag med flot solskinsvejr skulle blive hele familiens samlingspunkt omkring en løbeudflugt til Folkeparken i Brædstrup, siger løbskomiteens formand Finn Weel Jensen. I år er vi igen begyndt at se familierne samles i parken med børn og barnevogn, og således skabe den udflugtsdag som er Brædstrup løbets grundtanke, fortsætter formanden.
De mange familiedeltagere gjorde yderligere, at et stort publikum havde fundet vej til Folkeparken for at heppe især når én fra familien kom i mål efter en flot løbepræstation.
Folkeparken og Ring Skov viste sig således fra sin allerbedste side, da de 265 deltagere på en smuk sensommersøndag begav sig ud på et flot løb under skovens bøgetræer, da løbskomiteen for 13. gang kunne affyre startskuddet til årets Brædstrupløb. Det er en lille forøgelse fra sidste år, så komiteen kunne da glæde sig over at en nedgang i deltagerantallet over de senere år, nu ser ud til at vende til fremgang igen.
Selv om der fortsat mangler deltagelse fra lokale firmaer og institutioner, kan komiteen med tilfredshed se, at der fortsat er flere større hold som finder vej til Brædstrup løbet. Største hold blev de lokale Brædstrup-løbere, samlet af Anette Borrisholt, med 46 deltagere, skarpt forfulgt af Tønning-Træden friskole med 42 deltagere og med Honninghuset fra Rask Mølle, som har 15 deltagere på holdlisten.
Selv om Brædstrup løbet bør betragtes som et familiearrangement, finder også mere kendte løbere altid vej til Brædstrup løbet. Efter at startskuddet havde lydt, lagde Niels Mathiesen sig, skarpt forfulgt af Lars Fogtmann (begge fra Atletica i Horsens), i spidsen af løbet, og her blev de, indtil de i samme rækkefølge kunne løbe i mål, med Niels Mathiesen som vinder af hovedruten i dette års Brædstrup løb. Også på kvindesiden blev det et kendt navn, der kunne kåres som årets vinder af hovedruten, idet Maiken Jensen (også Atletica i Horsens), der deltog i Brædstrup løbet for første gang, fik en flot tid som vinder hovedrutens dameklasse.
De lokale Brædstrup løbere kunne dog også gøre sig gældende i dette års løb, idet Lars Pedersen blev bedste lokale løber med en 3. plads efter vinderen af den korte distance Erik Jønsson, og på damesiden fik Kaja Poulsen en flot 2. plads efter den korte distances vinder, Ulla Gadebjerg fra Horsens.
Resultatliste for Brædstrup løbet 2000
Plac. Efternavn,fornavn Klub/hold By Tid
Brædstrup løbet 2000, Mænd, 10 km. mm,ss
1 Mathiesen Niels Atletica 8700 Horsens 33,31
2 Fogtmann Lars 8700 Horsens 33,44
3 Eisner Bo 8700 Horsens 35,06
4 Nielsen Claus 8660 Skanderborg 35,50
5 Sørensen Erik 8700 Horsens 36,48
6 Olssen Torben 8751 Gedved 37,09
7 Andersen Jakob 5000 Odense C 37,32
8 Thyssen Flemming 8700 Horsens 37,49
9 Andersen Kaj Ove 8361 Hasselager 37,59
10 Friesgaard Per 8300 Odder 38,17
11 Jensen Ole B. TTF 8740 Brædstrup 38,29
12 Thuesen Morten 8300 Odder 38,39
13 Kobæk Arne Atletica 8700 Horsens 39,20
14 Schmidt Nick 8600 Silkeborg 40,02
15 Beach Derek 8210 Århus V 40,11
16 Nielsen Preben Atletica 8700 Horsens 40,50
17 Hansen Morten 8600 Silkeborg 40,50
18 Kragslund Michael 8700 Horsens 41,16
19 Pedersen Poul-Erik Atletica 8700 Horsens 41,21
20 Pedersen Oluf 8700 Horsens 41,57
21 Nielsen Christian Landinspektør-K 8740 Brædstrup 42,08
22 Lützen Carsten 8700 Horsens 42,43
23 Bogh Karl Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 42,44
24 Borrisholt Henning Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 42,47
25 Andersen Henning HLLH 8722 Hedensted 43,12
26 Laursen Søren 8752 Østbirk 43,36
27 Jacobsen Håkon 8350 Hundslund 43,44
28 Knop Brian BV Atletik 8654 Bryrup 43,52
29 Jacobsen Søren 7130 Juelsminde 44,11
30 Olesen Finn 8740 Brædstrup 44,27
31 Clausen Claus HLLH 8722 Hedensted 44,46
32 Andersen Vagn Skov 8700 Horsens 44,57
33 Olesen Henrik Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 45,23
34 Rasmussen Poul Erik 7130 Juelsminde 46,02
35 Jensen Carsten Søby 8660 Skanderborg 46,11
36 Jørgensen Jens Peter HLLH 8722 Hedensted 46,16
37 Sadolin Jørgen BV Atetik 8654 Bryrup 46,21
38 Mikkelsen Torben HLLH 8722 Hedensted 46,24
39 Knudsen Bo 8700 Horsens 46,27
40 Bjerreskov Karsten 7140 Stouby 46,44
41 Rasmussen Søren Ove 8740 Brædstrup 46,47
42 Kresten Christensen 8765 Klovborg 46,50
43 Nicolaisen Leif Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 46,54
44 Sørensen Preben BV Atletik 8654 Bryrup 47,00
45 Møller Erik 7100 Vejle 47,15
46 Dandanell Steen HLLH 8722 Hedensted 47,30
47 Jørgensen Leif R. Atletica 8700 Horsens 47,33
48 Jørgensen Kaj 8700 Horsens 47,38
49 Koldkjær Leif 8700 Horsens 47,44
50 Kristensen Henry Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 47,49
51 Weber Torben 8740 Brædstrup 48,05
52 Theibel Jens Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 48,06
53 Kjempenes Henning TTF 8740 Brædstrup 48,07
54 Lauridsen Keld 8700 Horsens 48,09
55 Stuhr Kaare 7130 Juelsminde 48,17
56 Andersen Helge 5550 Langeskov 48,26
57 Graae Bjørn 8600 Silkeborg 48,36
58 Møller Nielsen Søren 8700 Horsens 48,57
59 Søby Thorkil 8660 Skanderborg 49,05
60 Theibel Jørgen Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 49,12
61 Markussen Bjarne 8700 Horsens 49,21
62 Krogh Bengt 8752 Østbirk 49,28
63 Simonsen Karl Erik 8700 Horsens 49,43
64 Sørensen Mogens Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 49,46
65 Pedersen Niels Kr. 6857 Blåvand 50,07
66 Skipper Tage Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 50,36
67 Pedersen Eigil 6700 Esbjerg 51,00
68 Olsen Keld 8700 Horsens 51,06
69 Brandt Kaj Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 51,21
70 Karlund Peter Atletica 8700 Horsens 51,26
71 Lyager Gert 52,08
72 Simonsen Bjarne 7100 Vejle 52,20
73 Lorentsen Keld 7130 Juelsminde 52,39
74 Holt Jens 7130 Juelsminde 54,35
75 Nielsen Barry K. TTF 8740 Brædstrup 54,48
76 Leth Hans 7130 Juelsminde 55,18
77 Reenberg Thomas Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 55,20
78 Karkov Bent BV Atletik 8654 Bryrup 55,22
79 Nielsen Leif 5200 Odense V 55,27
80 Rasmussen Erik S. 8600 Silkeborg 57,25
81 Jensen Henning Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 57,36
82 Friis Carsten 8700 Horsens 58,50
83 Sternberg Martin 8723 Løsning 59,16
84 Kragelund Åge 8700 Horsens 59,24
85 Olesen Søren 8740 Brædstrup 59,31
86 Jørgensen Børge 8700 Horsens 59,56
87 Thielemann Herbert 8700 Horsens 67,19
Brædstrup løbet 2000, Drenge, 10 km. mm,ss
1 Jacob Oliver TTF 8740 Brædstrup 43,15
Brædstrup løbet 2000, Kvinder, 10 km. mm,ss
1 Jensen Maiken 8700 Horsens 37,54
2 Kobæk Jonna Atletica 8700 Horsens 41,40
3 Sørensen Gitte 8260 Viby 44,16
4 Plamqvist Karina 8700 Horsens 45,06
5 Thams Manna 5000 Odense 45,08
6 Schrøder Mette 8600 Silkeborg 47,35
7 Iversen Line 8751 Gedved 47,42
8 Nicolaisen Lene Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 49,16
9 Borrisholt Inger Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 51,02
10 Lebech Dorthe 8700 Horsens 51,28
11 Møller Lissi Atletica 8700 Horsens 52,32
12 Krarup Jane 8361 Hasselager 53,06
13 Larsen Pia Mona 8350 Hundslund 53,35
14 Rasmussen Iben 8600 Silkeborg 54,32
15 Heltborg Karin Atletica 8700 Horsens 55,05
16 Nielsen Karin H. Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 55,41
17 Reenberg Ritta Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 56,39
18 Olesen Lis 8752 Østbirk 57,44
19 Bank Inger Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 60,52
20 Skov Kirsten 8700 Horsens 61,47
21 Schwamborn Henriette 8700 Horsens 62,56
22 Pedersen Vera 8700 Horsens 64,41
23 Olesen Nille Cry 8752 Østbirk 65,00
Brædstrup løbet 2000, Piger, 10 km. mm,ss
1 Koldkjær Helle 8700 Horsens 47,46
Brædstrup løbet 2000, Mænd, 5 km. mm,ss
1 Jønsson Erik Atletica 8700 Horsens 19,38
2 Kristensen Svend E. 8700 Horsens 22,02
3 Pedersen Lars 8740 Brædstrup 22,11
4 Mortensen Jan Honninghuset 7171 Uldum 22,12
5 Jensen John 8740 Brædstrup 22,43
6 Rasmussen Anders TTF 8740 Brædstrup 23,13
7 Vinther Arne BV Atletik 8654 Bryrup 23,29
8 Nielsen Dennis B. Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 23,47
9 Blidegaard Thomas Honninghuset 6430 Nordborg 23,50
10 Theibel Esben Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 24,30
11 Madsen Hugo Honninghuset 8763 Rask Mølle 24,40
12 Christensen Gert 6933 Kibæk 25,10
13 Madsen Ole Honninghuset 7160 Tørring 25,22
14 Johansen Preben Honninghuset 8700 Horsens 25,37
15 Pedersen Kasper Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 25,58
16 Hansen Keld 8653 Them 26,31
17 Andersen Thomas 8361 Hasseager 26,54
18 Gjørup Knud 8740 Brædstrup 27,01
19 Borrisholt Tommy Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 27,52
20 Andersen Leif TTF 8740 Brædstrup 27,54
21 Thygesen Peter 8653 Them 28,30
22 Andersen Hans S. Landinspektør-K 8740 Brædstrup 28,42
23 Øhlers Anders TTF 8740 Brædstrup 28,59
24 Thomsen Torben Atletica 8700 Horsens 29,35
25 Jakobsen Casper 7130 Juelsminde 29,42
26 Jensen Poul Erik TTF 8740 Brædstrup 29,49
27 Christensen Knud Honninghuset 8700 Horsens 30,00
28 Pedersen Jørgen Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 30,06
29 Kenn Lange 8740 Brædstrup 31,57
30 Sørensen Poul Landinspektør-K 8740 Brædstrup 33,06
31 Nielsen Morten 8740 Brædstrup 33,14
32 Kristensen David 8700 Horsens 33,21
33 Hansen Espen Roed 8700 Horsens 33,29
34 Johansen Ejvind Honninghuset 7160 Tørring 33,34
35 Eybye Christian 8700 Horsens 34,13
36 Andersen Henrik 7160 Tørring 35,29
37 Andersen Carsten B. Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 34,46
38 Nielsen Lasse W TTF 8740 Brædstrup 35,27
39 Nielsen Jann 8740 Brædstrup 36,12
40 Skovgaard Gunnar 8700 Horsens 36,25
41 Jacobsen Ole 8740 Brædstrup 37,45
42 Schmidt Niels Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 45,48
43 Pedersen Leif 7400 Herning 46,34
44 La Cour Henrik TTF 8740 Brædstrup 51,47
45 Smedegaard Svend Landinspektør-K 8740 Brædstrup 52,18
46 Kristensen Henning Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 74,01
Brædstrup løbet 2000, Drenge, 5 km. mm,ss
1 Nielsen Peter TTF 8740 Brædstrup 26,39
2 Øhlers Søren TTF 8740 Brædstrup 29,02
3 Iversen Uffe 8751 Gedved 29,16
4 Andersen Jeppe L. TTF 8740 Brædstrup 29,17
5 Øhlers Peter TTF 8740 Brædstrup 29,18
6 Jakobsen Mads 8740 Brædstrup 29,31
7 Christensen Michael 6933 Kibæk 30,42
8 Iversen Esben 8751 Gedved 31,00
9 Svenningsen Jeppe TTF 8740 Brædstrup 31,31
10 Nielsen Rasmus W. TTF 8740 Brædstrup 31,35
11 Kjær Jesper TTF 8740 Brædstrup 33,39
12 Christensen Allan 8350 Hundslund 34,36
13 Madsen Andreas S. Honninghuset 7160 Tørring 35,29
14 Schmidt Henrik Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 37,15
15 Rasmussen Christoffe TTF 8740 Brædstrup 37,22
16 Schmidt Søren Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 40,39
17 Rasmussen Troels TTF 8740 Brædstrup 40,41
18 Lidegaard Lasse 8740 Brædstrup 40,44
19 Iversen Palle 8751 Gedved 42,58
20 Andersen Casper B. Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 44,18
21 Ross Martin TTF 8740 Brædstrup 48,16
22 Øhlers Christian TTF 8740 Brædstrup 57,15
23 La Cour Dan TTF 8740 Brædstrup 57,19
24 Andersen Patrick B. Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 58,56
25 Andersen Simon L. TTF 8740 Brædstrup 61,23
26 Svenningsen Esben TTF 8740 Brædstrup 61,44
27 Johansen Daniel Honninghuset 7160 Tørring 63,14
28 Jakobsen Marcus 7130 Juelsminde 76,31
Brædstrup løbet 2000, Kvinder, 5 km. mm,ss
1 Gadeberg Ulla 8700 Horsens 21,27
2 Poulsen Kaja Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 24,15
3 Poulsen Elsa M. Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 24,54
4 Bank Karen Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 26,01
5 Pedersen Karen BV Atletik 8700 Horsens 27,09
6 Madsen Kirstine Honninghuset 6430 Nordborg 27,28
7 Jensen Gitte R. Honninghuset 7160 Tørring 30,36
8 Adsbøl Ingerlise Atletica 8700 Horsens 31,07
9 Theibel Ann Cathrine Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 31,32
10 Bank Lene Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 31,34
11 Lange Anja 8740 Brædstrup 31,57
12 Svenningsen Helle TTF 8740 Brædstrup 32,32
13 Nielsen Inger M. 8700 Horsens 33,20
14 Christensen Susan 8350 Hundslund 34,37
15 Andersen Bente A. 8740 Brædstrup 34,50
16 Theibel Marianne Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 34,51
17 Laursen Grethe 8700 Horsens 34,54
18 Skipper Elisabeth Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 34,57
19 Nikolajsen Ida 8700 Horsens 36,49
20 Jørgensen Birgit 37,03
21 Lauge Alice 8700 Horsens 37,09
22 Nielsen Alice R. TTF 8740 Brædstrup 38,21
23 Borrisholt Mette Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 39,05
24 Christensen Jette 6933 Kibæk 39,20
25 Krogh Marianne 8752 Østbirk 40,33
26 Sørensen Marianne Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 43,03
27 Schmidt Dagny Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 45,43
28 Weel Bitten Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 45,47
29 Jöhnson Lene 47,37
30 Christensen Mette 8700 Horsens 49,31
31 Andersen Henny 8700 Horsens 50,20
32 Thielemann Lillian 8700 Horsens 50,32
33 Borrisholt Anny Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 50,34
34 Holm Lise TTF 8740 Brædstrup 51,38
35 Borrisholt Anette Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 58,42
36 Mulvad Lisbeth TTF 8740 Brædstrup 58,53
37 Øhlers Anne-Dorthe TTF 8740 Brædstrup 58,53
38 Andersen Marianne B. Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 58,56
39 Vinding Birthe 7400 Herning 59,05
40 La Cour Laila TTF 8740 Brædstrup 61,34
41 Svenningsen Eva TTF 8740 Brædstrup 61,40
42 Madsen Irene Honninghuset 8763 Rask Mølle 67,59
43 Jakobsen Lise 7130 Juelsminde 76,24
44 Jakobsen Lene 7130 Juelsminde 76,37
Brædstrup løbet 2000, Piger, 5 km. mm,ss
1 Thomsen Sorou Atletica 8700 Horsens 29,33
2 Hansen Signe Slot B. 8740 Brædstrup 31,29
3 Røjgaard Julie M. TTF 8740 Brædstrup 33,46
4 Jakobsen Kathrine 8740 Brædstrup 37,32
5 Christensen Heidi 6933 Kibæk 39,15
6 Christensen Karina 8752 Østbirk 40,32
7 Iversen Thyra 8751 Gedved 41,13
8 Christiansen Sabrina TTF 8740 Brædstrup 42,28
9 Christensen Camilla 6933 Kibæk 45,22
10 Røjgaard Maja M. TTF 8740 Brædstrup 48,58
11 Holm Mathilde L. TTF 8740 Brædstrup 49,02
12 Lidegaard Sabine 8740 Brædstrup 49,11
13 Madsen Elisa S. Honninghuset 7160 Tørring 51,29
14 Kjempenes Signe TTF 8740 Brædstrup 51,38
15 La Cour Trine TTF 8740 Brædstrup 51,47
16 Johansen Anne Mette Honninghuset 7160 Tørring 67,59
17 Kristensen Kirsten Brædstrup Løber 8740 Brædstrup 74,01
18 Jakobsen Caroline 7130 Juelsminde 76,31
|
|