Natursti-Marathon 2006
med resultatliste
revision 1, Finn Weel Jensen, den 28. maj 2006
Natursti-Marathon, kunne nu for 11. gang sende løberne af sted på en god forårsdag, der
ellers så ud
til at
skulle blive våd og blæsende, men hvor vejrguder holdt hånd over løberne og
sørgede for at hol-
de regnen væk. 450 løbere stillede op til de 2 starter ved Almindsø
i Silkeborg, hvoraf godt 90 løbere
ville
forsøge at overvinde de blæsende strabadser på den 42,2 km. lange marathonrute, medens re-
sten satsede på den halve distance.
Efter at
have oplevet de smukke skove og store vidder ved Vrads, kunne man se Svenning Sørensen,
Holstebro
passere målstregen ved Bryrup Skole, som vinder af halvmaratondistancen, Medens
Anitta
Hansen,
Silkeborg, tog sig af kvindernes halvmaraton i ny rekordtid.
De øvrige
seje løbere, fortsatte mod Folkeparken i Brædstrup for her at afslutte
strabadserne efter den
lange marathon distance. I spidsen for løbet befandt Preben Mølgård Jacobsen sig, indtil han kort før
målet blev vist forkert på ruten på grund af hærværk på
ruteafmærkningen.
Han blev derfor passeret af
Peter
Harritsø, der således kunne løbe i mål i Folkeparken som vinder af Naturstimarathon 2006.
På
kvindesiden fik vi den tidligere vinder Birgitte Munk Nielsen, Slangerup i mål
som hurtigste kvinde
på den lange distance.
Finn Weel
Jensen fra arrangørerne beklager, at man ikke fik Preben Mølgård
i mål som første mand,
men at man
desværre ikke kan gardere sig for, at hærværksfolk ødelægger en eller sikker ruteafmærk-
ning. I
øvrigt kunne man igen glæde sig over et godt og veltilrettelagt arrangement,
som flere af delta-
gerne udtrykker sig. Samtidig kan det meddeles, at også til næste år glæder man
sig til at se de mange
løbere på
startlinien ved Almindsø, Kristi Himmelfartsdag 2007.
Resultater
fra Natursti-Marathon 2006 blev således:
Plac Løbsnr Fornavn Efternavn Po.nr.By Dist. Tid Køn
NaturstiMarathon 2006, Halvmarathon,
Mænd
1 319 Svenning Sørensen 7500 Holstebro 21 1.21.56 m
2 32 Carsten Johannesen 9700 Brønderslev 21 1.22.29 m
3 305 Jens Christiansen 8600 Silkeborg 21 1.22.49 m
4 77 Jørgen Kristensen 7400 Herning 21 1.23.24 m
5 26 Lars Grue Jensen 8680 Ry 21 1.23.46 m
6 55 Stig Nørregaard 8680 Ry 21 1.25.37 m
7 258 Anders Poulsen 8000 Århus
C 21 1.26.01 m
8 218 Kalle Pedersen 7280 Sdr.
Felding 21 1.26.49 m
9 235 Bjarne Dahl 8600 Silkeborg 21 1.26.57 m
10 274 Niels Eriksen 8200 Århus
N 21 1.27.19 m
11 247 Karl Ole Mikkelsen 8600 Silkeborg 21 1.27.46 m
12 308 Kasper Nielsen 8800 Viborg 21 1.29.24 m
13 273 Jesper Ahnfeldt-Mollerup 8660 Skanderborg 21 1.29.39 m
14 15 Glenn Peter Nurnberg 5210 Odense NV 21 1.30.38 m
15 120 Henrik Andersen 4000 Roskilde 21 1.30.53 m
16 221 Morten Thuesen 8300 Odder 21 1.31.02 m
17 132 Mogens Pold 8410 Rønde 21 1.32.09 m
18 304 Mogens Samuelsen 9500 Hobro 21 1.32.18 m
19 97 Karsten Nielsen 8752 Østbirk 21 1.32.21 m
20 59 Poul Kjær 8520 Lystrup 21 1.32.33 m
21 207 Ole Bjørn 7442 Engesvang 21 1.32.51 m
22 248 Simon Høgsbro Larsen 8000 Århus C 21 1.33.16 m
23 192 Søren Johan Nielsen 8723 Løsning 21 1.33.20 m
24 275 Jørn Olsen 7400 Herning 21 1.33.31 m
25 122 Max Steinar 8600 Silkeborg 21 1.33.37 m
26 262 William Mac
Donald 8620 Kjellerup 21 1.33.43 m
27 215 Alex Pedersen 7400 Herning 21 1.33.46 m
28 43 D. Rafn 8370 Hadsten 21 1.33.54 m
29 205 Morten Klejn 8600 Silkeborg 21 1.33.57 m
30 179 Claus Richers 5762 Vst.Skerninge 21 1.33.59 m
31 106 Vagn Pedersen 5620 Glamsbjerg 21 1.34.06 m
32 257 Jakob Risbjerg 8200 Århus N 21 1.34.08 m
33 58 Mads Kanstrup 8520 Lystrup 21 1.34.10 m
34 261 Erik Sørensen 8620 Kjellerup 21 1.34.26 m
35 177 Anders Jensen 8382 Hinnerup 21 1.34.37 m
36 231 Thomas Sørensen 8700 Horsens 21 1.34.42 m
37 260 Henning Brinkmann 8765 Klovborg 21 1.35.02 m
38 265 Keld Mejlgaard 7800 Skive 21 1.35.05 m
39 125 Kenneth Hansen 8900 Randers 21 1.35.06 m
40 152 Robert Foldager 7600 Struer 21 1.35.24 m
41 238 Uffe Thomsen 8600 Silkeborg 21 1.35.45 m
42 153 Henrik Taarsted Jørgensen 8520 Lystrup 21 1.36.22 m
43 233 Jan Pedersen 7600 Struer 21 1.36.38 m
44 98 Kaj Isaksen 8752 Østbirk 21 1.36.40 m
45 41 Jes Højlund 6740 Bramming 21 1.36.41 m
46 124 Ole Schmidt 8240 Riiskov 21 1.37.18 m
47 201 Poul Ganer 8680 Ry 21 1.37.26 m
48 317 Frits Borch Kristensen 7270 Stakroge 21 1.37.34 m
49 281 Aksel Hjuler 8464 Galten 21 1.37.35 m
50 240 Niels Fogh-Nielsen 8310 Tranbjerg
J 21 1.37.36 m
51 65 Dennis Clifford Jacobsen 8722 Hedensted 21 1.37.50 m
52 266 Keld Lauritzen 8700 Horsens 21 1.37.52 m
53 103 Jan Hansen 8200 Århus
N 21 1.38.02 m
54 35 Byrial Stagsted 9000 Aalborg 21 1.38.25 m
55 226 Ole Brogaard Kristensen 8462 Harlev 21 1.38.30 m
56 190 Réne Nielsen 8654 Bryrup 21 1.38.43 m
57 314 Kurt Madsen 8600 Silkeborg 21 1.38.44 m
58 102 Jan Bilgrav Pedersen 7000 Fredericia 21 1.38.49 m
59 249 Hardy Bak 7400 Herning 21 1.38.59 m
60 290 Terkel Vestergaard 7130 Juelsminde 21 1.39.33 m
61 278 Torben Holm 8600 Silkeborg 21 1.39.39 m
62 178 Søren Kr. Frydenlund-Vad 8654 Bryrup 21 1.40.26 m
63 70 Henrik Mortensen 8700 Horsens 21 1.40.36 m
64 272 Kim Mark 8653 Them 21 1.40.48 m
65 224 Karl Bogh 8740 Brædstrup 21 1.41.06 m
66 6 René Olsen 8000 Århus
C 21 1.41.10 m
67 162 Kristian Haar 8850 Bjerringbro 21 1.41.18 m
68 253 Mads Nørregaard 8752 Østbirk 21 1.41.36 m
69 279 Lars Andersen 8600 Silkeborg 21 1.41.51 m
70 270 Henrik Christensen 8660 Skanderborg 21 1.41.55 m
71 227 Claus Petersen 9000 Aalborg 21 1.42.08 m
72 299 Torben Vedell 7840 Højslev 21 1.42.15 m
73 186 Peter Bryder 8700 Horsens 21 1.42.21 m
74 313 René Olsen 8660 Skanderborg 21 1.42.37 m
75 223 Søren Voigt 8660 Skanderborg 21 1.42.38 m
76 104 Jørn Friis Gydesen 8700 Horsens 21 1.42.41 m
77 144 Lars Almind Jensen 8600 Silkeborg 21 1.42.42 m
78 254 Søren Laursen 8752 Østbirk 21 1.43.10 m
79 133 Henning Andersen 8600 Silkeborg 21 1.43.14 m
80 31 Povl Hansen 9210 Ålborg
SØ 21 1.43.23 m
81 239 Evald Madsen 7200 Grindsted 21 1.43.24 m
82 72 Stig Jensen 5330 Munkebo 21 1.43.26 m
83 244 Per Thaulov 8370 Hadsten 21 1.44.03 m
84 243 Carsten René Nielsen 8000 Århus C 21 1.44.39 m
85 180 Morten Pedersen 5762 Vst.Skerninge 21 1.45.13 m
86 118 Hans Andreas Hansen 6430 Nordborg 21 1.45.20 m
87 300 Henrik Mathiasen 7620 Lemvig 21 1.45.40 m
88 291 Jan L. Kristensen 8330 Beder 21 1.45.46 m
89 283 Henrik M. Nielsen 8600 Silkeborg 21 1.45.51 m
90 24 Thomas Knudsen 8270 Højbjerg 21 1.46.04 m
91 79 Herlev Prangsgård 7600 Struer 21 1.46.42 m
92 170 Anders Peder Andersen 8850 Bjerringbro 21 1.46.44 m
93 259 Thomas Poulsen 8260 Viby
J 21 1.46.50 m
94 832 Poul Henning Bønding 8464 Galten 21 1.46.57 m
95 172 Brian Lund Kattenhøj 7400 Herning 21 1.46.58 m
96 197 Henrik Sandberg Jensen 8723 Løsning 21 1.47.01 m
97 19 Michael Pedersen 8600 Silkeborg 21 1.47.13 m
98 161 Carsten Mogensen 8850 Bjerringbro 21 1.47.14 m
99 213 Peter Meldgaard 8300 Odder 21 1.47.32 m
100 286 Flemming Ahlgreen 8700 Horsens 21 1.47.41 m
101 142 Thomas Øregaard 8240 Riiskov 21 1.47.48 m
102 311 Ole Volsmann 7430 Ikast 21 1.47.51 m
103 280 Søren Klitskov 7400 Herning 21 1.47.52 m
104 288 Lars Riis 8600 Silkeborg 21 1.48.03 m
105 251 Christian Skov 5230 Odense
M 21 1.48.15 m
106 301 Peter Sønderby 7830 Vinderup 21 1.48.24 m
107 96 Mogens Sørensen 8752 Østbirk 21 1.48.28 m
108 5 Heine Barrit 8000 Århus
C 21 1.48.51 m
109 101 Morten Beck 8600 Silkeborg 21 1.49.05 m
110 263 Ole Vesterager 9400 Nørresundby 21 1.49.09 m
111 91 Lars Houe 7120 Vejle Øst 21 1.49.18 m
112 159 Bo Würtz 8654 Bryrup 21 1.49.21 m
113 310 Henrik Kolling 8260 Viby J 21 1.49.31 m
114 193 Steen Kristiansen 7400 Herning 21 1.49.53 m
115 68 Karl Blaschke 8740 Brædstrup 21 1.50.03 m
116 181 Carsten Sørensen 9800 Hjørring 21 1.50.25 m
117 148 Søren Schmidt Pedersen 9400 Nørresundby 21 1.50.39 m
118 155 Benny Nielsen 8340 Malling 21 1.50.50 m
119 67 Peder Bønnelykke 8740 Brædstrup 21 1.51.06 m
120 256 Kenneth Christiansen 7400 Herning 21 1.51.18 m
121 92 Troels Ejner Lorenzen 8600 Silkeborg 21 1.51.21 m
122 282 Thomas Eisenberg 8680 Ry 21 1.51.25 m
123 69 Jesper Høyer 8520 Lystrup 21 1.51.36 m
124 214 Nicolaj Christensen 8270 Højbjerg 21 1.51.51 m
125 289 Svend Hylddahl 7400 Herning 21 1.52.15 m
126 8 Hans Henrik Bøttger 8200 Århus N 21 1.52.31 m
127 315 Kent Iversen 8600 Silkeborg 21 1.52.45 m
128 312 Allan Andersen 7430 Ikast 21 1.52.52 m
129 109 Bent Ramsing 8600 Silkeborg 21 1.52.53 m
130 199 Leo Holst Jeppesen 7800 Skive 21 1.53.01 m
131 250 Flemming Nielsen 7430 Ikast 21 1.53.27 m
132 271 Kenneth Sonniksen 8660 Skanderborg 21 1.53.34 m
133 277 Erik Poulsen 8381 Tilst 21 1.53.40 m
134 210 Jan Leth Nielsen 8900 Randers 21 1.53.49 m
135 146 Kristian Mikkelsen 8600 Silkeborg 21 1.53.50 m
136 160 Odd Hansen 7620 Lemvig 21 1.53.55 m
137 136 Morten Skov Mogensen 8600 Silkeborg 21 1.53.57 m
138 316 Jørgen Stormborg 8740 Brædstrup 21 1.53.59 m
139 49 Henrik Deleuran 8000 Århus
C 21 1.54.14 m
140 73 Allan Laursen 8654 Bryrup 21 1.54.31 m
141 176 Peter Rasmussen 8680 Ry 21 1.54.55 m
142 225 Gert Jensen 8520 Lystrup 21 1.55.04 m
143 202 Anders Dam 8600 Silkeborg 21 1.55.13 m
144 74 Anders Osesen 8740 Brædstrup 21 1.55.18 m
145 297 Poul Bang Jensen 8600 Silkeborg 21 1.55.22 m
146 37 Erik Schmidt 7100 Vejle 21 1.55.28 m
147 80 Asger Nielsen 7600 Struer 21 1.56.05 m
148 119 Bjarne Schmidt 6430 Nordborg 21 1.56.25 m
149 228 Søren Daniel Kristensen 7400 Herning 21 1.56.47 m
150 2 Nicolaj Fentz 8000 Århus C 21 1.57.14 m
151 63 Niels Jørgen Madsen 8462 Harlev 21 1.57.52 m
152 83 Søren Jespersen 6920 Videbæk 21 1.58.21 m
153 126 Palle Lykke Nielsen 8462 Harlev 21 1.58.22 m
154 164 Jan Højbjerg Nielsen 6920 Videbæk 21 1.58.24 m
155 236 Bent Overgaard 7400 Herning 21 1.58.33 m
156 99 Knud Engmarksgaard 8641 Sorring 21 1.59.04 m
157 39 Per Nørmark Andersen 8600 Silkeborg 21 1.59.14 m
158 264 Niels Erik Valeur 8600 Silkeborg 21 1.59.15 m
159 52 Allan Birkholm 7400 Herning 21 1.59.17 m
160 121 Kim Bjørn Tholstrup 8600 Silkeborg 21 1.59.20 m
161 147 Lars Peter Andersen 8600 Silkeborg 21 1.59.21 m
162 30 Michael Bladsgaard
Larsen 9362 Gandrup 21 1.59.29 m
163 84 Gert Kristensen 6920 Videbæk 21 2.00.17 m
164 229 Kim Møller 8600 Silkeborg 21 2.00.24 m
165 230 Poul Erik Rasmussen 7130 Juelsminde 21 2.00.51 m
166 62 Niels Peter Dalsgård Jens.8680 Ry 21 2.01.07 m
167 208 Christian Kielsholm 7620 Lemvig 21 2.01.48 m
168 156 Martin Skov Jensen 8900 Randers 21 2.01.58 m
169 830 Thorbjørn Nilsson 7200 Grindsted 21 2.02.14 m
170 296 Søren Kring 8654 Bryrup 21 2.03.10 m
171 217 Anders Trier 2100 København
Ø 21 2.03.11 m
172 267 Kristoffer Wulff 8900 Randers 21 2.03.14 m
173 139 Mads Peder Pedersen 8600 Silkeborg 21 2.03.42 m
174 137 Imre Erdélyi 8600 Silkeborg 21 2.03.47 m
175 203 Per Nordsmark 8600 Silkeborg 21 2.03.59 m
176 306 Arne Jensen 8600 Silkeborg 21 2.05.17 m
177 166 Keld Agerbo 6933 Kibæk 21 2.05.31 m
178 95 Evald Frandsen 8752 Østbirk 21 2.06.20 m
179 34 John Jørgensen 5700 Svendborg 21 2.06.47 m
180 284 Uffe B. Hansen 7130 Juelsminde 21 2.07.40 m
181 129 Bo Jensen 8382 Hinnerup 21 2.08.17 m
182 195 Jens M. Andersen 7330 Brande 21 2.08.30 m
183 93 Gert Jacobsen 7120 Vejle
Øst 21 2.08.34 m
184 292 Claus Brændstrup 8600 Silkeborg 21 2.08.38 m
185 165 Marius Højbjerg Nielsen 6920 Videbæk 21 2.08.54 m
186 131 Brian Vestergaard 8382 Hinnerup 21 2.08.59 m
187 48 Lasse Hartmann 7100 Vejle 21 2.09.21 m
188 46 Flemming Petersen 7100 Vejle 21 2.10.08 m
189 184 Kim Elmelund 9800 Hjørring 21 2.10.10 m
190 111 Jens Pedersen 8700 Horsens 21 2.10.50 m
191 40 Thomas Sørensen 6710 Esbjerg
V 21 2.11.50 m
192 237 Simon Danielsen 8680 Ry 21 2.11.53 m
193 182 Daniel K. Eide 9800 Hjørring 21 2.11.57 m
194 130 Peter Horn 8382 Hinnerup 21 2.12.36 m
195 60 Niels Jensen 8600 Silkeborg 21 2.12.54 m
196 61 Leif Hillersborg 8600 Silkeborg 21 2.12.56 m
197 298 Per Bo Sondrup 8600 Silkeborg 21 2.13.20 m
198 220 Lars Andersen 8600 Silkeborg 21 2.13.31 m
199 29 Bent Walther 9490 Pandrup 21 2.15.15 m
200 114 Steen Frantzen 8654 Bryrup 21 2.16.19 m
201 219 Jan Thunesen 7470 Karup J 21 2.16.40 m
202 185 Christian Nielsen 9800 Hjørring 21 2.16.51 m
203 318 Lars Wohlert 8210 Århus V 21 2.17.25 m
204 191 Morten Knudsen 5000 Odense
C 21 2.19.44 m
205 183 Josef Rybas 9800 Hjørring 21 2.20.52 m
206 90 Brian Hesselberg Nielsen 8700 Horsens 21 2.26.51 m
207 285 Keld Johansen 7130 Juelsminde 21 2.27.39 m
208 145 Rasmus Kristian Rousing 8000 Århus
C 21 2.32.58 m
NaturstiMarathon 2006, Halvmarathon,
Kvinder
1 53 Anitta Hansen 8600 Silkeborg 21 1.26.54 k
2 66 Maria Bønnelykke 8740 Brædstrup 21 1.32.59 k
3 302 Rikke Poulsen 8680 Ry 21 1.37.56 k
4 25 Birte Skov Larsen 3230 Græsted 21 1.38.53 k
5 222 Lisbeth Sejersbøl 8654 Bryrup 21 1.38.57 k
6 171 Camilla Jacobi 7400 Herning 21 1.39.01 k
7 293 Marie Balle 7400 Herning 21 1.39.44 k
8 94 Kathrine Just 8000 Århus
C 21 1.39.50 k
9 269 Karina Palmquist 8660 Skanderborg 21 1.40.35 k
10 204 Janet Nielsen 9400 Nørresundby 21 1.41.16 k
11 242 Sys Christensen 8600 Silkeborg 21 1.41.54 k
12 303 Dorthe Sjørslev Gravesen 8653 Them 21 1.42.00 k
13 209 Ina Nielsen 8900 Randers 21 1.43.28 k
14 309 Sanne Kolling 8260 Viby J 21 1.43.29 k
15 212 Birte Hansen 5700 Svendborg 21 1.44.15 k
16 246 Hilda Lindberg 7500 Holstebro 21 1.44.58 k
17 44 Helle Kahl 8260 Viby J 21 1.45.17 k
18 294 Liselotte Krog 8600 Silkeborg 21 1.45.55 k
19 168 Birgitte Ø. Sommer 7080 Børkop 21 1.47.35 k
20 135 Louise Houmann Rosleff 8300 Odder 21 1.47.42 k
21 134 Britta Houmann Sørensen 8300 Odder 21 1.47.43 k
22 107 Tine Taisbak 8600 Silkeborg 21 1.48.33 k
23 169 Jette Susanne Iversen 7400 Herning 21 1.48.38 k
24 287 Margit Riis 8600 Silkeborg 21 1.49.12 k
25 87 Bente Frandsen 7600 Struer 21 1.49.35 k
26 50 Charlotte Deleuran 8000 Århus
C 21 1.49.48 k
27 200 Karen Hjerrild 8700 Horsens 21 1.49.50 k
28 33 Lisa Ballegaard Nielsen 9000 Aalborg 21 1.50.15 k
29 206 Jane Klostergaard 8240 Riiskov 21 1.50.31 k
30 88 Karin Larsen 7600 Struer 21 1.52.08 k
31 241 Connie Jensen 8600 Silkeborg 21 1.52.34 k
32 3 Susanne Hjerresen 8653 Them 21 1.52.43 k
33 295 Nanna Kring 8654 Bryrup 21 1.53.37 k
34 113 Stine Malling Hansen 8600 Silkeborg 21 1.53.56 k
35 100 Helle Juul Vilslev 8680 Ry 21 1.55.21 k
36 123 Kirsten Johansen 8600 Silkeborg 21 1.55.29 k
37 11 Mette Lindblad 8410 Rønde 21 1.55.44 k
38 158 Ulla Raakilde Nielsen 8600 Silkeborg 21 1.55.45 k
39 276 Elisabeth Kruse 8520 Lystrup 21 1.55.58 k
40 64 Hanne Borup Jensen 8600 Silkeborg 21 1.55.59 k
41 116 Bente Hansen 6430 Nordborg 21 1.56.08 k
42 71 Lone Scjade Mortensen 8700 Horsens 21 1.56.20 k
43 51 Diana Bach Pedersen 7400 Herning 21 1.56.51 k
44 141 Laura C. Jørgensen 8240 Riiskov 21 1.57.13 k
45 255 Elna Bruun 7400 Herning 21 1.57.18 k
46 1 Hanne Nørr 8000 Århus C 21 1.57.30 k
47 189 Pernille Isaksen 8382 Hinnerup 21 1.57.37 k
48 105 Gitte Leed 8600 Silkeborg 21 1.58.05 k
49 149 Trine Melggard Jensen 9400 Nørresundby 21 1.58.54 k
50 234 Louise Pedersen 8600 Silkeborg 21 1.58.58 k
51 17 Lene Welander 8600 Silkeborg 21 1.59.16 k
52 108 Marianne Kornvig 8270 Højbjerg 21 1.59.31 k
53 211 Liselotte Nis-Hanssen 8680 Ry 21 1.59.40 k
54 9 Anne Boye-Møller 8700 Horsens 21 1.59.46 k
55 16 Annette Pedersen 8600 Silkeborg 21 2.00.25 k
56 127 Lis Holm 8600 Silkeborg 21 2.01.14 k
57 36 Anne Stolberg 7100 Vejle 21 2.01.36 k
58 42 Berit O. Damholm 8654 Bryrup 21 2.01.45 k
59 81 Anna Grethe Larsen 7600 Struer 21 2.01.47 k
60 76 Helle Hveisel 8600 Silkeborg 21 2.02.23 k
61 75 Lotte Hveisel 8600 Silkeborg 21 2.02.24 k
62 198 Malene Due Andersen 8740 Brædstrup 21 2.02.34 k
63 22 Tina Vind Damholm 8654 Bryrup 21 2.02.42 k
64 21 Ea Nordstjerne 8654 Bryrup 21 2.02.43 k
65 128 Lene Thybo 8600 Silkeborg 21 2.03.04 k
66 268 Nina Brix 8963 Auning 21 2.03.13 k
67 154 Anni Jensen 8520 Lystrup 21 2.03.22 k
68 232 Henriette Binderup 8600 Silkeborg 21 2.03.49 k
69 12 Lone Smedegaard Krings 8410 Rønde 21 2.03.52 k
70 151 Else Foldager 7600 Struer 21 2.04.40 k
71 112 Henriette Blichfeldt 8270 Højbjerg 21 2.04.43 k
72 23 Charlotte Lennert Berner 8270 Højbjerg 21 2.04.44 k
73 307 Louise L. Petersen 8600 Silkeborg 21 2.05.18 k
74 38 Connie Stolberg 7100 Vejle 21 2.05.19 k
75 245 Astrid Ejlersen 7500 Holstebro 21 2.05.37 k
76 216 Kirstine Fjordbak 2100 København Ø 21 2.05.56 k
77 45 Karen Sieg 8732 Hovedgård 21 2.06.57 k
78 175 Kristina Vigen Bjerre 8000 Århus C 21 2.08.26 k
79 174 Laila Christensen 8000 Århus
C 21 2.08.53 k
80 56 Linda Borchmann 8520 Lystrup 21 2.08.56 k
81 85 Mette Carlqvist 5853 Ørbæk 21 2.09.48 k
82 28 Ulla Hove Johnsen 9280 Storvorde 21 2.10.07 k
83 54 Gitte Sørensen 8740 Brædstrup 21 2.10.52 k
84 117 Inge Madsen 6430 Nordborg 21 2.10.55 k
85 194 Marianne Johansen 7330 Brande 21 2.11.56 k
86 13 Hanne Østergaard 8410 Rønde 21 2.12.13 k
87 173 Anette Søgaard Jensen 8000 Århus C 21 2.12.52 k
88 14 Dorte Miller Mikkelsen 8882 Fårvang 21 2.15.10 k
89 252 Annette Grindsted 5260 Odense
S 21 2.15.48 k
90 138 Stine Back Larsen 8600 Silkeborg 21 2.16.05 k
91 115 Susanne Skovmand 6430 Nordborg 21 2.16.14 k
92 167 Laila la
Cour 8740 Brædstrup 21 2.17.06 k
93 163 Anne Tolstrup 8600 Silkeborg 21 2.20.29 k
94 20 Anna Sejer Hendriksen 8680 Ry 21 2.24.35 k
95 187 Pernille Madsen 8600 Silkeborg 21 2.25.15 k
96 27 Christina S. Møller 8000 Århus C 21 2.25.21 k
97 89 Charlotte Hesselberg Niel.8700 Horsens 21 2.25.43 k
98 110 Lene Braaten Pedersen 8700 Horsens 21 2.32.06 k
99 86 Lone Carlqvist 8380 Trige 21 2.32.38 k
NaturstiMarathon 2006, Marathon, Mænd
1 833 Peter Harritsø 8900 Randers 42 2.59.52 m
2 850 Thomas Andersen 9800 Hjørring 42 3.00.30 m
3 825 Michael Mørk 8270 Højbjerg 42 3.08.20 m
4 837 Kaj Madsen 6430 Nordborg 42 3.08.21 m
5 869 Frederik Lassen 5700 Svendborg 42 3.09.29 m
6 834 Preben Mølgaard Jacobsen 6430 Nordborg 42 3.09.40 m
7 866 Michael Hein 6000 Kolding 42 3.15.41 m
8 818 Carl Frieboe Rasmussen 8361 Hasselager 42 3.16.40 m
9 835 Hans Chr. Møller 6430 Nordborg 42 3.18.24 m
10 870 Arne Udengaard 7330 Brande 42 3.18.57 m
11 802 Thomas Ullner 8560 Kolind 42 3.19.59 m
12 876 Keld Hansen 5610 Assens 42 3.21.33 m
13 872 Bjarne Jensen 9370 Hals 42 3.21.57 m
14 804 Arne Franck D... Kiel 42 3.24.39 m
15 868 Jørgen Jakobsen 9640 Farsø 42 3.27.00 m
16 886 Christian Thulstrup 7100 Vejle 42 3.29.16 m
17 882 Rasmus Byskov 7400 Herning 42 3.29.23 m
18 867 Bent Stræde 6920 Videbæk 42 3.31.53 m
19 829 Bjørn Hollesen Hansen 5690 Tommerup 42 3.34.07 m
20 854 Verner Damgård 6950 Ringkøbing 42 3.34.16 m
21 858 Preben Norup 8740 Brædstrup 42 3.36.50 m
22 852 Peer Borup Nielsen 8600 Silkeborg 42 3.37.22 m
23 824 Vagn Kirkelund 8270 Højbjerg 42 3.37.27 m
24 840 Michael Stig Nielsen 8700 Horsens 42 3.40.19 m
25 883 Henrik Pedersen 8600 Silkeborg 42 3.41.58 m
26 874 Brian Pedersen 7500 Holstebro 42 3.42.50 m
27 878 Torben Knudsen 8270 Højbjerg 42 3.43.01 m
28 853 Preben Kyneb 9230 Svenstrup
J 42 3.44.04 m
29 814 Lars S. Frederiksen 8600 Silkeborg 42 3.45.06 m
30 841 Thomas Bust 8600 Silkeborg 42 3.47.08 m
31 885 Peter Schou 8000 Århus
C 42 3.49.40 m
32 815 Jørgen K. Jørgensen 8541 Skødstrup 42 3.52.53 m
33 836 Erik Madsen 6430 Nordborg 42 3.54.36 m
34 877 Klaus Andersen 5610 Assens 42 3.54.37 m
35 851 Flemming Hagensen 8000 Århus
C 42 3.54.39 m
36 842 Børge Behrmann 9240 Nibe 42 3.55.01 m
37 819 Torben Buhl Mikkelsen 8723 Løsning 42 3.55.04 m
38 801 Volkmar Henke 8654 Bryrup 42 3.55.11 m
39 843 Søren Andersen 7000 Fredericia 42 3.56.49 m
40 827 Alex Lund Nielsen 8752 Østbirk 42 3.57.33 m
41 888 Michael Nielsen 5672 Broby 42 3.58.14 m
42 808 John Bo Kristensen 7400 Herning 42 3.58.56 m
43 809 Peder Alex Kristensen 6920 Videbæk 42 3.58.57 m
44 855 Glenn Lauridsen 6600 Vejen 42 4.02.28 m
45 821 Karl Aage Larsen 8620 Kjellerup 42 4.03.16 m
46 805 Helmut Jung 8654 Bryrup 42 4.03.53 m
47 871 Gert Andersen 7000 Fredericia 42 4.04.44 m
48 856 Anders Munch Madsen 3650 Ølstykke 42 4.06.21 m
49 873 Jens Christensen 9870 Sindal 42 4.06.24 m
50 817 Gunnar Poulsen 7182 Bredsten 42 4.07.11 m
51 822 Knud Erik Kjærsgaard 8600 Silkeborg 42 4.07.12 m
52 812 Martin Hummelmose 8000 Århus
C 42 4.08.16 m
53 811 Søren Hummelmose 7400 Herning 42 4.08.17 m
54 816 Alex Madsen 5210 Odense
NV 42 4.08.24 m
55 887 Christian Madsen 6000 Kolding 42 4.09.19 m
56 861 Claus Johansen 8660 Skanderborg 42 4.09.39 m
57 862 Kim Smitt 8680 Ry 42 4.09.40 m
58 803 Carsten Nøddeskou 4180 Sorø 42 4.10.44 m
59 810 Torben Aa. Larsen 7900 Nykøbing
M 42 4.11.10 m
60 839 Allan Sauer 8000 Århus
C 42 4.13.53 m
61 848 Niels Jensen 6710 Esbjerg
V 42 4.20.39 m
62 875 Gert Ejlersen 7500 Holstebro 42 4.23.42 m
63 863 Ben Sibon 8654 Bryrup 42 4.24.49 m
64 831 Lasse Østerlund Gram 8530 Hjortshøj 42 4.24.54 m
65 807 Henrik B. Thomsen 6705 Esbjerg
Ø 42 4.29.16 m
66 879 Jørn Sørensen 8752 Østbirk 42 4.30.19 m
67 847 Peter Jordt 4180 Sorø 42 4.30.29 m
68 881 Brian Mikkelsen 7400 Herning 42 4.30.30 m
69 859 Lars Simonsen 8450 Hammel 42 4.33.47 m
70 845 Steen Christiansen 7200 Grindsted 42 4.34.56 m
71 844 Helmuth Nielsen 6710 Esbjerg
V 42 4.38.14 m
72 823 Jan Damholt 6920 Videbæk 42 4.39.37 m
73 884 Frederik Jelstrup 7100 Vejle 42 4.40.36 m
74 828 Erik Anders Jensen 8600 Silkeborg 42 4.42.22 m
75 806 Jürg Tubenthal 8654 Bryrup 42 4.50.46 m
76 865 Palle Andersen 8653 Them 42 4.51.31 m
77 826 Åge Hansen 8752 Østbirk 42 5.04.50 m
78 880 Tor Rønnow 2920 Charlottenl. 42 5.13.30 m
79 864 Mogens Dam 7182 Bredsten 42 5.25.38 m
80 860 Toni Kjær 8382 Hinnerup 42 5.39.40 m
NaturstiMarathon 2006, Marathon,
Kvinder
1 857 Birgitte Munch Nielsen 3650 Ølstykke 42 3.37.35 k
2 820 Maj-Britt Skrubel Premien 6100 Haderslev 42 4.11.13 k
3 838 Hanne Kampmann Madsen 5560 Aarup 42 4.11.16 k
4 849 Renate Werz 8654 Bryrup 42 4.15.20 k